Neowise Kuyruklu Yıldızının, Hubble Uzay Teleskobu Tarafından Çekilen Heyecan Verici Görüntüleri - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Neowise Kuyruklu Yıldızının, Hubble Uzay Teleskobu Tarafından Çekilen Heyecan Verici Görüntüleri

NEOWISE Kuyruklu Yıldızı, 1997’nin Hale-Bopp kuyruklu yıldızından bu yana Kuzey Yarımküre’den görülebilen en parlak kuyruklu yıldızdır. Saniyede 60 kilometre hızla hareket ettiği tahmin ediliyor. Kuyruklu yıldızın Güneş’e en yakın yaklaşımı 3 Temmuz’da oldu ve şu anda 7000 yıl daha bu noktadan geçmemek için Güneş Sisteminin dış bölgelerine geri dönüyor.

NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu, Güneş’in yanından geçtikten hemen sonra, C / 2020 F3 NEOWISE kuyruklu yıldızı daha yakından görüntüleyebilmek için gökyüzünün en son ziyaretçisinin en yakın görüntülerini yakaladı. Neowise Kuyruklu yıldızının yeni görüntüleri 8 Ağustos’ta çekildi ve bu görüntüler birçok kişiyi heyecanlandırdı.

Hubble’ın NEOWISE gözlemi, bu parlaklığa sahip bir kuyruklu yıldızın Güneş’ten geçtikten sonra bu kadar yüksek çözünürlükte ilk kez fotoğraflanmasıdır . Diğer parlak kuyruklu yıldızları (ATLAS kuyruklu yıldızı gibi) fotoğraflamak için yapılan önceki girişimler, kavurucu sıcaklıkta parçalandıkları için başarısız oldu.

Kuyruklu yıldızlar genellikle bu kadar yakın karşılaşmalarda termal ve yerçekimi gerilimleri nedeniyle parçalanır, ancak Hubble’ın görüşü NEOWISE’ın katı çekirdeğinin sağlam kaldığını öne sürüyor. Kuyruklu yıldızın bu çekimi doğrudan Hubble tarafından görülemeyecek kadar küçük. Ancak Hubble görüntüsü, bu görüntüde yaklaşık 18.000 kilometre genişliğinde olan çekirdeği çevreleyen geniş gaz ve toz bulutunun bir bölümünü yakalamış durumda.

Hubble’ın gözlemi ayrıca çekirdekten zıt yönlere fırlayan bir çift jeti de görüyor. Kuyruklu yıldızın çekirdeğinden toz ve gaz konileri olarak ortaya çıkarlar ve daha sonra çekirdeğin dönüşüyle daha geniş yelpaze benzeri yapılara kıvrılırlar. Jetler, yüzeyin altındaki buzun süblimleşmesiyle ortaya çıkan toz / gazın yüksek hızda sıkıştırılmasının sonucudur.

Hubble fotoğrafları ayrıca kuyruklu yıldızın tozunun rengini ve kuyruklu yıldız Güneş’ten uzaklaştıkça bu rengin nasıl değiştiğini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Bu da güneş ısısının bu tozun içeriğini ve yapısını ve kuyruklu yıldızın konumunu nasıl etkilediğini açıklayabilir. Buradaki asıl amaç, tozun orijinal özelliklerini belirlemek olacaktır. Kuyruklu yıldızı gözlemlemek için Hubble’ı kullanan araştırmacılar şu anda ne bulabileceklerini görmek için verileri daha da derinlemesine araştırıyorlar.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir