Neptün’deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Neptün’deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl sonra fırtına, önündeki birkaç fırtınanın yolunu takip ederek güneye Neptün’ün ekvatoruna doğru sürüklenmeye başladı. Genellikle, Neptün’deki bu karanlık noktalar, kaybolmadan veya kaybolmadan önce birkaç yıl yaşar. 

Ancak fırtına esrarengiz bir şekilde güneye doğru hareket etmeyi bıraktı ve keskin bir u dönüşü yaparak kuzeye doğru sürüklendi. Aynı zamanda, gökbilimciler gezegende ikinci, daha küçük bir karanlık nokta tespit ettiler. 

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden Michael H. Wong, “Bu gözlemler bizi heyecanlandırıyor çünkü bu küçük karanlık parça, karanlık noktanın bozulma sürecinin potansiyel olarak bir parçası.” dedi. “Bu, hiç gözlemlenmemiş bir süreç. Diğer bazı karanlık noktaların kaybolduğunu gördük ve yok oldular, ancak bilgisayar simülasyonlarında öngörülmesine rağmen hiçbir şeyin bozulduğunu görmedik.” diye de sözlerine ekledi.

Hubble, son 30 yılda Neptün’de benzer fırtınaları takip etmesine rağmen, gökbilimciler hiç bu kadar öngörülemez atmosferik davranış görmemişlerdir. 

4.600 mil (7.403 kilometre) boyunca (Atlantik Okyanusu’ndan daha büyük) mevcut fırtına, Hubble’ın 1993’ten beri izlediği en karanlık dördüncü nokta. Bu fırtınalar, gezegenin dönüşü nedeniyle (kasırgaların aksine) saat yönünde dönen yüksek basınçlı sistemlerdir.

Tipik olarak, fırtınalar Neptün’ün ekvatoruna doğru sürüklenirken, onları tipik olarak sabit tutan Coriolis etkisi zayıflamaya başlar ve fırtına dağılır. Yine de, ekvatora doğru aşağı yukarı düz bir yolu izleyen fırtınaları gösteren geçmişte gözlemlenen fırtınalar ve bilgisayar simülasyonlarından farklı olarak, bu son girdap bu “öldürme bölgesine” taşınmadı. 

Wong, aynı NASA açıklamasında, “Bunun hareket etmesi gerektiği gibi davrandığını ve sonra aniden durup geri döndüğünü görmek gerçekten heyecan vericiydi” dedi. “Bu şaşırtıcıydı.”

Neptün’deki fırtınaları çevreleyen hala çok sayıda gizem var, ancak NASA’nın Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL) programı bu gizemleri çözmek için hazır bekliyor. Ancak şimdilik gökbilimciler gözlerini Neptün’ün bu gizemli karanlık noktasında tutacaklar. 

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir