Oksijen, Hidrojen ve Kükürt İçerisindeki Avcı Bulutsusu - Uzayboslugu.com

Görsel

Oksijen, Hidrojen ve Kükürt İçerisindeki Avcı Bulutsusu

Orion Bulutsusu olarak da bilinen yakındaki yıldız fidanlığı gibi birkaç astronomik manzara hayal gücünü heyecanlandırmaya yetiyor. Bulutsunun parlayan gazı, muazzam bir yıldızlararası moleküler bulutun kenarındaki sıcak ve genç yıldızları çevrelemektedir. Öne çıkan görüntüde görünen ipliksi yapıların çoğu aslında şok dalgalarıdır. Avcı Bulutsusu, yaklaşık 40 ışıkyılı genişliğinde ve yaklaşık 1500 ışıkyılı uzaklıkta, Galaksimizin Güneş‘le aynı sarmal kolunda yer almaktadır. Orion‘daki Büyük Bulutsu, popüler Orion takımyıldızındaki üç yıldızdan oluşan kolayca tanımlanabilen kuşağın hemen altında ve solunda çıplak gözle bulunabilmektedir. Görüntü, bulutsuyu özellikle hidrojen, oksijen ve sülfür gazı tarafından yayılan üç renkte gösterilmektedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

Günün Astronomi Resmi

Parlak, sarımsı bir gökyüzü feneri ve Mars bu gece de yine çok parlak…
Devamını oku
Görsel

Sentinel-6 Michael Freilich Uydusunu Fırlatmaya Hazırlama

Sentinel-6 Michael Freilich okyanus izleme uydusu, SpaceX Falcon 9 yük kaportasında…
Devamını oku
Görsel

21 Ekim: Gökyüzü Manzarası

Bu resimde birçok bilinen gökyüzü yapıları bulunmaktadır. Öne çıkan karanlık gökyüzü…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir