HaberlerUzay

Orion Programı, Artemis I için Temel İncelemeyi Tamamladı

NASA‘nın Orion Programı, Artemis I uzay aracının uçuşa uygun olduğunu, Dünya’dan ayın çevresine girmeye hazır olduğunu, iniş ve kurtarma için eve dönmeye hazır olduğunu onaylamak için Sistem Kabul İncelemesini ve Tasarım Sertifikasyon İncelemesini tamamladı.

Mühendisler, uzay aracının her yönünün doğru, teknik olgunluğa sahip olmasını sağlamak için her uzay aracı sistemini, tüm test verilerini, inceleme raporlarını ve doğrulamayı destekleyen analizleri inceledi.

Aslında bu inceleme, tümüyle uzay aracı geliştirme çabalarına onay damgası verdi ve Uzay Fırlatma Sistemi roketiyle entegrasyondan önce geçilmesi gereken son resmi basamak olduğundan bu onayın öneminin büyük olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

İnceleme, uzay aracı tasarımına ek olarak, tüm güvenilirlik ve güvenlik analizlerini, üretim kalitesini ve konfigürasyon yönetim sistemlerini ve operasyon kılavuzlarını onayladı.

Orion, Uzay Fırlatma Sistemi ve Keşif Yer Sistemleri programları, önümüzdeki yıl Orion ve SLS’nin ilk entegre uçuş testi olan Artemis I ile başlayarak Artemis programının temel unsurlarını meydana getirmektedir. Artemis II, astronotları her zamankinden daha uzağa götürecek ilk insan görevi olacak.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir