GörselTarihUzay

Pathfinder Aracının Görüntülediği Mars’ın İkiz Tepeleri

NASA‘nın Mars Pathfinder aracı 4 Temmuz 1997’de Kızıl Gezegene indi. Sojourner olarak adlandırılan minik bir gezgin, Mars’ın arazisini keşfetmek, görüntüler elde etmek, atmosferik ve kimyasallar almak için yedi günlük planlanan bir görevi 83 günde tamamladı. Mars Pathfinder uzay aracı hedefine yaklaştığında, 20 yıldan fazla bir süredir hiçbir NASA görevi Mars’a başarıyla ulaşmamıştı. Pathfinder’dan alınan son veri iletimi 27 Eylül 1997’de 10:23 idi.

Bu görüntü, Mars Pathfinder iniş bölgesinin güneybatısındaki mütevazı boyutlu tepeler olan İkiz Tepeleri göstermektedir. IMP kamerası tarafından 4 Temmuz’da çekilen ilk panoramalarda keşfedildi ve daha sonra 20 yıldan uzun bir süre önce çekilen Viking Orbiter görüntülerinde tespit edildi. Zirveler yaklaşık 100 fit yüksekliğindedir (30-35 metre). North Twin, iniş aracından yaklaşık 860 metre (2800 fit) ve South Twin yaklaşık bir kilometre (3300 fit) uzaklıktadır. Görüntü, inişten birkaç on metre uzaklıktan Güney İkiz Zirvesi’ne kadar değişen taşkın enkazları veya taşkın enkazlarının “tümseklerini” içeriyor.

Bu görüntü bileşik renkli çerçeveler, yüzde 500 oranında büyütülmüş farklı renk filtreleriyle çekilmiş ve daha sonra aslında süper çözünürlüklü pankromatik bir çerçeve oluşturmak için Adobe Photoshop kullanılarak birlikte eklenen yedi kareden oluşturulmuş. Bu pankromatik çerçeve daha sonra aynı diziden kırmızı, yeşil ve mavi filtrelenmiş görüntülerle renklendirildi. Renk dengesi, Mars’ın gerçek rengine yakın olacak şekilde ayarlandı.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
Görsel

UGC 1810: Hubble’ın Yakaladığı İhtişamlı Gökada

UGC 1810‘un genel şekli ve özellikle mavi dış halkası muhtemelen…
Devamını oku
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
Görsel

Gezegenimsi Bulutsu Abell 78

Gezegenimsi bulutsu Abell 78, bu renkli teleskopik gökyüzü manzarasıyla dikkat…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir