Pathfinder Aracının Görüntülediği Mars’ın İkiz Tepeleri - Uzayboslugu.com
GörselTarihUzay

Pathfinder Aracının Görüntülediği Mars’ın İkiz Tepeleri

NASA‘nın Mars Pathfinder aracı 4 Temmuz 1997’de Kızıl Gezegene indi. Sojourner olarak adlandırılan minik bir gezgin, Mars’ın arazisini keşfetmek, görüntüler elde etmek, atmosferik ve kimyasallar almak için yedi günlük planlanan bir görevi 83 günde tamamladı. Mars Pathfinder uzay aracı hedefine yaklaştığında, 20 yıldan fazla bir süredir hiçbir NASA görevi Mars’a başarıyla ulaşmamıştı. Pathfinder’dan alınan son veri iletimi 27 Eylül 1997’de 10:23 idi.

Bu görüntü, Mars Pathfinder iniş bölgesinin güneybatısındaki mütevazı boyutlu tepeler olan İkiz Tepeleri göstermektedir. IMP kamerası tarafından 4 Temmuz’da çekilen ilk panoramalarda keşfedildi ve daha sonra 20 yıldan uzun bir süre önce çekilen Viking Orbiter görüntülerinde tespit edildi. Zirveler yaklaşık 100 fit yüksekliğindedir (30-35 metre). North Twin, iniş aracından yaklaşık 860 metre (2800 fit) ve South Twin yaklaşık bir kilometre (3300 fit) uzaklıktadır. Görüntü, inişten birkaç on metre uzaklıktan Güney İkiz Zirvesi’ne kadar değişen taşkın enkazları veya taşkın enkazlarının “tümseklerini” içeriyor.

Bu görüntü bileşik renkli çerçeveler, yüzde 500 oranında büyütülmüş farklı renk filtreleriyle çekilmiş ve daha sonra aslında süper çözünürlüklü pankromatik bir çerçeve oluşturmak için Adobe Photoshop kullanılarak birlikte eklenen yedi kareden oluşturulmuş. Bu pankromatik çerçeve daha sonra aynı diziden kırmızı, yeşil ve mavi filtrelenmiş görüntülerle renklendirildi. Renk dengesi, Mars’ın gerçek rengine yakın olacak şekilde ayarlandı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir