Perseverance Mars’a İniş Yaptı - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Perseverance Mars’a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş sırasında, araba boyutundaki Perseverance gezgininin yakaladığı şaşırtıcı, yüksek çözünürlüklü videoyu yayınladı.

Eşi görülmemiş görüntüler, Perseverance’ın yolculuğunu takip eden izleyicileri heyecanlandırıyor. NASA, paylaştığı video ve fotoğraflarda aracın hala kablolarla “gök vinci” iniş aşamasına bağlı olduğu ve Jezero’nun zeminindeki kırmızı toprağa çarptığı anı göstermektedir.

NASA’nın yetkili isimlerinden olan Steve Jurczyk yaptığı bir açıklamada, “Mars’a nasıl indiğinizi, neden bu kadar zor olduğunu veya bunu yapmanın ne kadar havalı olacağını merak edenler için başka yere bakmanıza gerek yok,” dedi.

Jurczyk, “Perseverance yeni başlıyor ve şimdiden uzay keşif tarihindeki en ikonik görsellerden bazılarını sağladı. Bir aracı inşa etmek ve Kızıl Gezegene uçurmak için gereken olağanüstü mühendislik ve hassaslık düzeyini pekiştiriyor.” diye de sözlerine ekledi.

Perseverance’ın EDL kamera sistemi, ekibin Mars rüzgarlarını ve diğer EDL seslerini yakalayacağını umduğu bir mikrofona da sahip. Ancak mikrofon dokunulduktan sonra açıldı ve Perseverance, ilk sesleri kaydetti.

Perseverance Rover hakkındaki detaylı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

BAE'nin Umut Sondası Mars Yörüngesine Girdi

Birleşik Arap Emirlikleri‘nin (BAE) “Umut” sondası, Arap dünyasının ilk…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir