Rasat Nedir? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Rasat Nedir?

RASAT , TÜBİTAK-UZAY’a (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) ait bir Türk görüntüleme mikro uydudur.

RASAT, Türk mühendisleri tarafından Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ilk uzaktan algılama uydusudur. Önceki görevi, 2003 yılında başlatılan ve pilin arızalandığı Ağustos 2006’ya kadar faaliyette olan BILSAT 1 idi.

RASAT programının temel amacı, BILSAT programının edindiği deneyim ve becerileri daha da geliştirmenin yanı sıra, Türkiye’de küçük uyduları danışmanlar açısından herhangi bir yabancı kaynak almadan bir araya getirmek, entegre etmek ve test etmek için gerekli altyapıyı daha da iyileştirmektir.

RASAT projesi, 2004 yılında pankromatik bantta 7,5 m ve multispektral bantlarda 15 m çözünürlüğe sahip bir optik görüntüleyici özelliklerle proje hayatına başladı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir