Sonbahar Ekinoksu 22 Eylül’de Gerçekleşecek - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

Sonbahar Ekinoksu 22 Eylül’de Gerçekleşecek

22 Eylül, gündüz ve gecenin neredeyse eşit olduğu sonbahar ekinoksunu işaret ediyor.

NASA güneş bilimcisi Mitzi Adams, “Ancak, bu gece / gündüz uzunluğu, Dünya’da nerede olduğunuza bağlıdır.” dedi. “Örneğin, Kuzey ve Güney Kutuplarında gece ve gündüz neredeyse altı ay eşittir.” diye ekledi.

Adams, Kuzey Kutbu’nda Güneş’in şu andan itibaren Ekim ayında tamamen karanlık olacağı zamana kadar bir tür alacakaranlık için ufkun altına doğru batacağını açıkladı. İlkbahar alacakaranlığı, Mart ayındaki ilkbahar ekinoksundan birkaç hafta önce, Güneş tekrar ufkun üzerinde yükseldiğinde başlar.

Kaynak: NASA

Bu olay, Dünya’nın Güneş etrafında bir yıl süren yolculuğunda yalnızca iki kez olur. Yılın geri kalanında Güneş, Kuzey ve Güney Yarımküre üzerinde düzensiz bir şekilde parlar. Bunun nedeni, Dünya’nın ekseninin Güneş-Dünya düzlemine göre eğimli olmasıdır. Ancak bu özel günlerde, ilkbahar ve sonbahar ekinoksunda, Güneş hem kuzeyde hem de güneyde eşit olarak parlıyor.

Şu andan baharın başlangıcına kadar, Güneş her gün gökyüzünde daha kısa bir yay çizdiğinden gece saatleri gün ışığından daha uzun sürecek. Güneş yılın en kısa günü ve en uzun gecesi olan kış gündönümü zamanında, gün doğumu ve gün batımının gidebildikleri kadar güneyde olduğu (herhangi bir yerde) bir konuma sahiptir. 22 Eylül’ün astronomik baharı başlattığı Güney Yarımküre’de durum tam tersi.

Latince’de “eşit gece” anlamına gelen ekinoks, sabah 8:31’de gerçekleşir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir