SpaceX, Bugün 60 Starlink İnternet Uydusunu Fırlattı - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

SpaceX, Bugün 60 Starlink İnternet Uydusunu Fırlattı

SpaceX bugün (3 Eylül) yeni bir Starlink uydu grubunu yörüngeye gönderdi ve birkaç gecikmenin ardından bir roket inişini gerçekleştirdi. 

Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi‘ndeki 60 Starlink uydusunu taşıyan iki aşamalı bir Falcon 9 roketi havalandı. Güçlendiricinin ilk aşaması fırlatıldıktan yaklaşık 9 dakika sonra Dünya’ya geri döndü ve SpaceX’in Atlantik Okyanusu’ndaki drone gemilerinden birine indi.

Bu fırlatış, hava durumu ve veri inceleme gecikmelerinin ardından bu görevi yerden kaldırmaya yönelik üçüncü girişimdi. Lansman, bu ayın ilk Starlink görevini ve SpaceX‘in 2020’de şimdiye kadarki 16. görevini işaret ediyor. Şirketin uçuşta kendini kanıtlamış roketlerden oluşan filosu, bu yaz California merkezli roket yapımcısının önceki Starlink uçuşunda yeni bir dönüm noktasına ulaşmasıyla meşguldü.  

SpaceX mühendisi ve fırlatma yorumcusu Kate Tice, uydular sorunsuz bir konuşlandırmanın ardından havada süzüldükten sonra, “Ne güzel bir manzara,” dedi.

SpaceX için başlangıçta 30 Ağustos Pazar günü Florida merkezli fırlatma rampalarından fırlatılan iki farklı Falcon 9, özel uzay uçuşu bir ilkti. 

Hafta sonu hava o kadar kötüydü ki, muhabirler her iki lansmanı da fotoğraflamak için uzaktan kameralar kuramadılar. Tipik olarak SpaceX, medya üyelerinin fırlatma rampasına (kalkıştan önce) çıkarak rokete yakın kameralar kurarak fırlatma sırasında fotoğraf çekmelerine izin verildi. 

Fotoğrafçıların, başlatma öncesi faaliyetlere müdahale etmemek ve kamera kurmak için küçük bir zaman aralığı vardır. Ne yazık ki, hem Starlink kurulumu hem de SAOCOM-1B görevi için , hava durumu görevlileri havada yıldırım tespit etti ve kimsenin dışarı çıkmasına izin veremedi, bu nedenle kamera kurulmadı. 

Bugünkü uçuşta yer alan güçlendirici, SpaceX’in en yenilerinden biridir. B1060 (dahili bir tanımlayıcı) olarak adlandırılan güçlendirici, iki aydan biraz daha uzun bir süre önce , Birleşik Devletler Uzay Kuvvetleri için yükseltilmiş GPS III uydusunu yükselttiğinde ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

30 Haziran’da Florida’nın Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi, SpaceX’in ilk aşama güçlendiricisini kurtarmasına izin verilen ABD ordusu için ilk görev oldu. Tarihsel olarak, GPS III gibi görevler SpaceX’in okyanusta attığı harcanabilir güçlendiricileri içeriyordu. Ancak şirket, hidroforunu denize indirmek için onay aldı. 

SpaceX , 2015 yılında ilk güçlendiricisini kurdu ve inişlerin kolay olması için çalıştı. Bu yılın başlarında SpaceX, Atlantik Okyanusu’ndaki güçlendiricilerini, inişe yardımcı olmak için kullanmaya başladı. 

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir