SpaceX’in Starship SN8 Roket Prototipi Test Esnasında Patladı - Uzayboslugu.com
HaberlerUzay

SpaceX’in Starship SN8 Roket Prototipi Test Esnasında Patladı

SpaceX, prototip Starship aracıyla ilk yüksek irtifa test uçuşunu gerçekleştirdi. Fırlatma sırasında, uzay araçlarının (SN8) sekizinci yinelemesi 12,5 km (~ 7,8 mil; 41,000 ft) yüksekliğe uçtu ve iniş pistine dönmeden önce bazı süslü manevralar gerçekleştirdi. Ne yazık ki, iniş biraz zorlayıcı geçti ve SN8 yere iner inmez patladı.

Uçuş 4:42 dakika yaklaştığında, SN8 12,5 km’lik (~ 7,8 mil; 41,000 ft) hedef yüksekliğine ulaştı ve Raptor motorları kapatıldı. SN8, alçalmaya başlamadan ve gövdesini yere doğru eğmeden önce bir an havada süzüldü. Bu, uzay aracının manevra kanatlarını ve aerodinamik yüzeylerini test eden, çok beklenen “göbek atma” manevrasıydı.

Test uçuşunu aşağıdaki videodan daha detaylı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda SpaceX şirketi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan ilgili makalemize erişebilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir