SpaceX’in Starship SN8 Roket Prototipi Test Esnasında Patladı - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

SpaceX’in Starship SN8 Roket Prototipi Test Esnasında Patladı

SpaceX, prototip Starship aracıyla ilk yüksek irtifa test uçuşunu gerçekleştirdi. Fırlatma sırasında, uzay araçlarının (SN8) sekizinci yinelemesi 12,5 km (~ 7,8 mil; 41,000 ft) yüksekliğe uçtu ve iniş pistine dönmeden önce bazı süslü manevralar gerçekleştirdi. Ne yazık ki, iniş biraz zorlayıcı geçti ve SN8 yere iner inmez patladı.

Uçuş 4:42 dakika yaklaştığında, SN8 12,5 km’lik (~ 7,8 mil; 41,000 ft) hedef yüksekliğine ulaştı ve Raptor motorları kapatıldı. SN8, alçalmaya başlamadan ve gövdesini yere doğru eğmeden önce bir an havada süzüldü. Bu, uzay aracının manevra kanatlarını ve aerodinamik yüzeylerini test eden, çok beklenen “göbek atma” manevrasıydı.

Test uçuşunu aşağıdaki videodan daha detaylı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda SpaceX şirketi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan ilgili makalemize erişebilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir