SpaceX’in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

SpaceX’in Starship SN9 Prototipi Fırlatıldı

SpaceX’in Starship aracının en son prototipi olan SN9, bugün (2 Şubat) şirketin Körfez Kıyısı’ndaki küçük Boca Chica Köyü’ndeki Güney Teksas tesisinden bir yüksek irtifa test uçuşu için fırlatıldı.

Paslanmaz çelik SN9, 15:25 EST’de (1825 GMT; yerel Teksas saatiyle 14:25) fırlatılmıştır. 165 fit uzunluğundaki (50 metre) uçak, üç motorunu planlandığı gibi sırayla kapatarak, yaklaşık 6,2 mil (10 kilometre) hedef yüksekliğine ulaştı ve operasyon sırasında olduğu gibi karmaşık bir yatay dönüş gerçekleştirdi.

SN9, kendini yeterince yavaşlatmayı veya iniş için dikey konumda olmayı başaramadı. Kalkıştan yaklaşık 6.5 dakika sonra konma alanına sert bir şekilde çarptı ve öncesinde fırlatılan, (9 Aralık’ta) üç motorlu SN8 prototipi gibi devasa bir ateş topu gibi patladı.

SpaceX’in Starship SN9 prototipi, 2 Şubat 2021’de şirketin Boca Chica yakınlarındaki Güney Teksas tesisinden 10 kilometrelik bir test fırlatmasının ardından iniş sırasında çöküyor ve patlıyor. (Resim kredisi: SpaceX)

Starship Projesi Neden Bu Kadar Önemli?

SpaceX, insanları ve yükleri Ay’a, Mars’a ve diğer gezegenlere götürmek için Starship geliştiriyor. Proje, her ikisi de tamamen ve hızla yeniden kullanılabilir olacak şekilde tasarlanmış iki unsurdan oluşmaktadır: Starship adlı bir uzay gemisi ve Super Heavy olarak bilinen dev bir roket.

SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, son Starship’in altı Raptor motoru tarafından destekleneceğini ve Super Heavy’nin motorların yaklaşık 30’una sahip olacağını belirtmişti. Starship, kendisini Ay’dan ve Mars’tan kurtaracak kadar güçlü olacak, ancak çok daha büyük olan Dünya’dan çıkmak için büyük güçlendiricinin yardımına ihtiyacı olacaktır.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir