HaberlerUzay

Türksat 5A Uydusunun, 30 Kasım 2020 Tarihinde Fırlatılması Hedefleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A haberleşme uydusunun 2 Ekim tarihinde teslim alınacağını belirterek, “Uydumuz 30 Kasım’da uzaya fırlatılacak” dedi. Bu gelişmenin sonrasında da söz konusu uydu Türksat 5A’nın teknik özellikleri ve ayrıntıları merak konusu oldu.

Türksat 5A uydusu ülkemizin aktif uydularından olan 4’üncü haberleşme uydusunun olması planlanıyor. Airbus D&S şirketi tarafından yapımına devam edilmektedir. Gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusu, SpaceX firması tarafından uzaya gönderilecek.

Türksat 5A Nedir?

Türksat 5A, milli imkanlar ile Türkiye’de birleştirilmesi ve 2020 yılının sonunda uzaya fırlatılması amaçlanan bir haberleşme uydusudur.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi’nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklar ile Airbus şirketi ile işbirliğiyle sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur.

Akabinde gelecek Türksat 5-B uydusu için yerel kaynakların kullanılması bekleniyor. Projenin diğer amaçlarından olan, Türksat 6-B uydusununda tamamen yerli kaynaklar ile geliştirilmesidir.

Uydu, 12 kilowatt elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üzerine yerleştirilmiş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir. Uydunun fırlatılma tarihi 2020 sonunda planlanmakta ve roket seçimi olarak Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Uydunun yörüngedeki görev süresi olarak ise 15 yıl üzerinde olması hedeflenmektedir.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir