Üç Süper Kütleli Kara Delik ve Galaksileri - Uzayboslugu.com
BilgilerUzay

Üç Süper Kütleli Kara Delik ve Galaksileri

NGC 6240, üç galaksinin birleşme sürecinde olduğu, Dünya’dan 300 milyon ışıkyılı uzaklıkta, düzensiz, kaotik görünümlü üçlü bir galaksi sistemidir. Kapsamlı gözlemler iki süper kütleli kara deliğin varlığını gösterdi ve Kasım 2019’da araştırmacılar üçüncüyü buldular.

Göttingen Üniversitesi‘nden Wolfram Kollatschny, “Son derece yüksek uzaysal çözünürlüğe sahip gözlemlerimiz sayesinde, etkileşim halindeki gökada sistemi NGC 6240‘ın daha önce varsayıldığı gibi iki değil, merkezinde üç süper kütleli kara delik barındırdığını göstermeyi başardık” dedi.

Kara deliklerin her biri Güneş’inkinden 90 milyon kat daha fazla bir kütleye sahip ve üçü de sadece 3.000 ışıkyılı genişleyen bir bölgede yer alıyor.

Leibniz Astrofizik Enstitüsü Potsdam’dan Peter Weilbacher, “Şimdiye kadar, evrende böyle bir üç süper kütleli kara delik konsantrasyonu hiç keşfedilmemişti” dedi. “Mevcut vaka, üç galaksinin merkezi kara delikleriyle birlikte eşzamanlı birleşme sürecine dair kanıt sağlıyor.”

Böylesi bir üçlü sistemin keşfi, galaksilerin zaman içinde nasıl büyüdüğüne ve günümüz evreninde görülen devasa galaksilerin, Büyük Patlama‘dan sonraki 14 milyar yılda olduğu kadar hızlı bir şekilde evrimleşmeyi başardığına ışık tutuyor.

Weilbacher, “Eğer birkaç galaksinin eşzamanlı birleşme süreçleri meydana geldiyse, o zaman merkezi süper kütleli kara delikleri olan en büyük galaksiler çok daha hızlı evrimleşebildiler” dedi. “Gözlemlerimiz bu senaryonun ilk göstergesini sağlıyor.” diye ekledi.

Araştırmacılar, üçüncü süper kütleli kara deliği tanımlamak ve yüksek çözünürlüklü spektrumları toplamak için Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskopunu, 3D MUSE spektrografını ve uyarlanabilir optikleri kullandılar.

Üç süper kütleli kara deliğin tümü, birkaç milyon yıl içinde birleşerek güçlü yerçekimi dalgaları oluşturacak. Benzer oluşumlar, daha öngörülebilir bir gelecekte Dünya veya uzay temelli yerçekimi dalgası dedektörleri tarafından tespit edilebilir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir