Ünlü Havayolu Şirketi Boeing’in Tarihine Kısa Bir Bakış - Uzayboslugu.com

HavacılıkTarih

Ünlü Havayolu Şirketi Boeing’in Tarihine Kısa Bir Bakış

Boeing Company’nin (BA) kökeni, William E. Boeing‘in Conrad Westervelt ile tek motorlu, iki koltuklu siyah-beyaz deniz uçağını geliştirdikten sonra Pacific Aero Products Co.’yu kurduğu 1916 yılına kadar uzanıyor. 1917’de Boeing Airplane Company adını alan şirket, başlangıçta ABD Donanması için uçan tekneler üretti, ardından bunları takip uçakları, devriye bombardıman uçakları ve torpido uçakları gibi uçaklar takip etti.

1920’lerin sonlarında, şirket havayolu hizmetlerine girişti ve ardından Avion, Pratt & Whitney, Sikorsky Aviation ve Hamilton Metalplane gibi birkaç uçak ve bileşen üreticisini satın aldı.

Bununla birlikte, 1934’te antitröst yasası kabul edildikten sonra Boeing, üç ayrı kuruluşun oluşmasıyla sonuçlanan büyük bir dağılma geçirdi: Boeing Airplane Company, United Aircraft Corporation (daha sonra United Technologies Corporation) ve United Airlines. AT&T (T) , 1983 yılında, yedi Bölgesel Bell İşletme Şirketine devredildiğinde, 20. yüzyıl boyunca süren tekelini kırdığında benzer bir dağılma yaşadı.

Boeing Airplane Company düzinelerce ürün üretti ve sattı:

  • B-17, P-51 Mustang ve F / A-18 Hornet gibi askeri uçaklar
  • DC-3, 747 ve SST gibi ticari nakliye uçağı
  • CH-46 Sea Knight ve CH-47 Chinook gibi helikopterler
  • Saturn V Moon Rocket, Space Shuttle Orbiter ve International Space Station gibi uzay aracı
  • 702 uydusu ve güneş enerjisi uydusu gibi uydular

Boeing ayrıca, 1959’da hidrodinamik test sistemiyle (veya HTS) başlayarak, çeşitli ticari ve askeri hidrofoiller ve Boeing 929-100 Jetfoil ile başlayarak çeşitli deniz araçları üretti.

Bugünün Boeing Şirketine Genel Bakış

Şu anda Boeing Company, ticari, savunma ve uzay segmentlerine hizmet veren dünyanın en büyük havacılık şirketidir. Şirket, ticari ve askeri uçaklar, silahlar, fırlatma sistemleri, uydular, performansa dayalı lojistik ve eğitim, gelişmiş bilgi ve iletişim sistemleri, elektronik ve savunma sistemleri gibi çok çeşitli ürün ve hizmetler üretmektedir.

Boeing, ABD’nin en büyük ticari jet üreticisidir ve Airbus’ın ardından dünyanın en büyük ikinci jet üreticisidir. Aynı zamanda Lockheed Martin’in (LMT) ardından ABD’deki en büyük ikinci savunma müteahhidi olup , onu Raytheon (RTN) , General Dynamics (GD) ve Northrop Grumman (NOC) izlemektedir. Bu şirketler birlikte, Endüstriyel Seçilmiş Sektör SPDR ETF’nin (XLI) % 14.19’unu oluşturmaktadır.

Boeing’in uluslararası varlığı 140’tan fazla ülkeye yayılmış durumda ve dünya filosunun yaklaşık %75’i Boeing tarafından inşa edilen ticari uçaklardan oluşuyor.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerTarihUzay

Uzayda Bugün: 10 Kasım 2013: Avrupa'nın GOCE Uydusu Uzaydan Düşüyor

10 Kasım 2013’te Avrupa’nın GOCE uydusu Dünya’ya düştü. GOCE, Gravity field…
Devamını oku
TarihUzay

Uzay Çağı Nasıl Başladı?

Sovyetler Birliği ve Amerikanuzay endüstrilerineredeyse benzer kökenlere ve amaçlara…
Devamını oku
TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir