Uzay Neden Soğuktur? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Uzay Neden Soğuktur?

Isı, evrende daha sıcak nesnelerden daha soğuk olanlara doğru geçen kızılötesi bir enerji dalgası olan radyasyon olarak ilerler. Radyasyon dalgaları, temas ettikleri molekülleri uyararak ısınmalarına neden olur. Isı güneşten Dünya’ya bu şekilde ilerler, ancak asıl nokta radyasyonun yalnızca doğrudan yoluna çıkan molekülleri ve maddeyi ısıtmasıdır. 

Diğer her şey soğuk kalır. Merkür’ü ele alalım: NASA‘ya göre gezegenin gece sıcaklığı, radyasyona maruz kalan gündüz tarafına göre 537 santigrat derecede daha düşük olabilir.

Bunu, gölgede olsanız bile çevrenizdeki havanın sıcak kaldığı ve hatta bazı mevsimlerde gecenin karanlığında bile sıcak kaldığı Dünya ile karşılaştırın. Bunun nedeni, ısının güzel mavi gezegenimizde tek bir yöntem yerine üç yöntemle dolaşmasıdır; iletim, konveksiyon ve radyasyon

Güneş’in radyasyonu atmosferimizdeki moleküllere çarpıp ısındığında, bu ekstra enerjiyi etraflarındaki moleküllere aktarırlar. Bu moleküller daha sonra kendi komşularına çarpıp ısınırlar. Molekülden moleküle olan bu ısı transferine iletim denir ve Güneş yolunun dışındaki alanları ısıtan bir zincirleme reaksiyon gerçeklemiş olur.

Ancak uzay bir boşluktur, yani temelde boştur. Uzaydaki gaz molekülleri düzenli olarak birbirleriyle çarpışmak için çok az ve çok uzaktır. Dolayısıyla, Güneş onları kızılötesi dalgalarla ısıtsa bile, bu ısıyı iletim yoluyla aktarmak mümkün değildir. Benzer şekilde, yerçekiminin varlığında gerçekleşen bir ısı transferi biçimi olan konveksiyon, sıcaklığı Dünya’ya yaymada önemli rol oynamaktadır.

Eğer, evrenin en soğuk yerini merak ediyorsanız buradan ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir