Uzay Sondası Nedir? - Uzayboslugu.com
BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay aracıdır. Sondaların astronotları yoktur. Sondalar, bilim adamlarının incelemesi için verileri toplar ve Dünya’ya gönderir.

İlk Araştırmalar

Sputnik 1, uzaya çıkan ilk sondadır. 4 Ekim 1957’de eski Sovyetler Birliği tarafından fırlatıldı. 31 Ocak 1958’de Amerika Birleşik Devletleri uzaya Explorer 1 adlı bir araştırma sondaları gönderdi. Bu ilk sondalar Dünya’yı uzaydan inceledi. Bilim adamları bu sondalar sayesinde uzayda olmanın nasıl bir şey olduğunu da öğrendiler. Bu araştırma, Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği arasındaki Uzay Yarışı’nın başlangıcıydı.

Sondalar uzaya ulaştığında, iki ülke ayı ve diğer gezegenleri araştırmak için sondalar göndermeye başladı. Mariner 2, başka bir gezegeni inceleyen ilk araştırma sondası oldu. 14 Aralık 1962’de Mariner 2, Venüs gezegenine araştırma için ulaştı. Venüs’ün çok sıcak olduğunu doğruladı.

Mariner 4 adlı farklı bir araştırma sondası, bir gezegenin resmini çeken ilk sondaydı. 14 Temmuz 1965’te Mariner 4, Mars’a ulaştı. Mars görüntüleri soğuk, kraterli, ay benzeri bir yüzeyden ibaretti.

1971’de Mariner 9, Mars’a geldi ve başka bir gezegenin yörüngesine giren veya etrafını çevreleyen ilk sonda oldu. Mariner 9, güneş sistemindeki en büyük yanardağı gösteren Mars’ın fotoğrafını çekti.

Zaman İçinde Sondalar

Birçok sonda, Dünya’yı inceler veya uzayın özelliklerini ölçer. Diğer sondalar, uzaktaki gezegenleri, yıldızları ve galaksileri incelemek için teleskopları veya diğer araçları kullanır. Diğer gezegenlere seyahat eden sondalar, bir gezegenin sadece birkaç özelliğini inceleyebilen basit makinelerden, gezegenler, aylar, asteroitler ve kuyruklu yıldızlar üzerinde çok çeşitli özellikleri incelemek için büyük mesafeler kat eden gelişmiş sondalara dönüştü. Biz bu daha karmaşık sondalara uzay aracı, yörünge, iniş ve gezici diyoruz.

En ünlü sondalardan biri Voyager 1‘dir. Uzayda herhangi bir insan yapımı nesneden daha uzağa gitmiştir. 1977’de uzaya fırlatıldı. Voyager 1, Jüpiter ve Satürn’ün yanından geçti ve ardından güneş sistemimizin kenarına yöneldi. 1 Şubat 2010 itibariyle, uzay aracı Dünya’dan 16,8 milyar kilometre (yaklaşık 10,4 milyar mil) uzaktaydı.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Çin, Ay'dan Örnekler Getirmek İçin İddialı Bir Görev Başlattı

Chang’e 5 adlı görev, Çin’in son on yılda yürüttüğü uzun bir ay misyonları…
Devamını oku
BilgilerUzay

Evrendeki Maddelerden Beslenen Kozmik Oluşum Kuasar Nedir?

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu‘nun benzersiz yeteneklerini kullanan bir gökbilimci…
Devamını oku
BilgilerUzay

Kara Delikler Neden Bu Kadar Gizemli?

Kara delik, yerçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip çektiği uzayda…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir