Uzay Sondası Nedir? - Uzayboslugu.com

BilgilerUzay

Uzay Sondası Nedir?

Bilimsel bir araştırmaya göre, bilim verilerini toplamak için uzayda seyahat eden bir uzay aracıdır. Sondaların astronotları yoktur. Sondalar, bilim adamlarının incelemesi için verileri toplar ve Dünya’ya gönderir.

İlk Araştırmalar

Sputnik 1, uzaya çıkan ilk sondadır. 4 Ekim 1957’de eski Sovyetler Birliği tarafından fırlatıldı. 31 Ocak 1958’de Amerika Birleşik Devletleri uzaya Explorer 1 adlı bir araştırma sondaları gönderdi. Bu ilk sondalar Dünya’yı uzaydan inceledi. Bilim adamları bu sondalar sayesinde uzayda olmanın nasıl bir şey olduğunu da öğrendiler. Bu araştırma, Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği arasındaki Uzay Yarışı’nın başlangıcıydı.

Sondalar uzaya ulaştığında, iki ülke ayı ve diğer gezegenleri araştırmak için sondalar göndermeye başladı. Mariner 2, başka bir gezegeni inceleyen ilk araştırma sondası oldu. 14 Aralık 1962’de Mariner 2, Venüs gezegenine araştırma için ulaştı. Venüs’ün çok sıcak olduğunu doğruladı.

Mariner 4 adlı farklı bir araştırma sondası, bir gezegenin resmini çeken ilk sondaydı. 14 Temmuz 1965’te Mariner 4, Mars’a ulaştı. Mars görüntüleri soğuk, kraterli, ay benzeri bir yüzeyden ibaretti.

1971’de Mariner 9, Mars’a geldi ve başka bir gezegenin yörüngesine giren veya etrafını çevreleyen ilk sonda oldu. Mariner 9, güneş sistemindeki en büyük yanardağı gösteren Mars’ın fotoğrafını çekti.

Zaman İçinde Sondalar

Birçok sonda, Dünya’yı inceler veya uzayın özelliklerini ölçer. Diğer sondalar, uzaktaki gezegenleri, yıldızları ve galaksileri incelemek için teleskopları veya diğer araçları kullanır. Diğer gezegenlere seyahat eden sondalar, bir gezegenin sadece birkaç özelliğini inceleyebilen basit makinelerden, gezegenler, aylar, asteroitler ve kuyruklu yıldızlar üzerinde çok çeşitli özellikleri incelemek için büyük mesafeler kat eden gelişmiş sondalara dönüştü. Biz bu daha karmaşık sondalara uzay aracı, yörünge, iniş ve gezici diyoruz.

En ünlü sondalardan biri Voyager 1‘dir. Uzayda herhangi bir insan yapımı nesneden daha uzağa gitmiştir. 1977’de uzaya fırlatıldı. Voyager 1, Jüpiter ve Satürn’ün yanından geçti ve ardından güneş sistemimizin kenarına yöneldi. 1 Şubat 2010 itibariyle, uzay aracı Dünya’dan 16,8 milyar kilometre (yaklaşık 10,4 milyar mil) uzaktaydı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir