Uzayda Bugün: 10 Kasım 2013: Avrupa’nın GOCE Uydusu Uzaydan Düşüyor - Uzayboslugu.com

BilgilerTarihUzay

Uzayda Bugün: 10 Kasım 2013: Avrupa’nın GOCE Uydusu Uzaydan Düşüyor

10 Kasım 2013’te Avrupa’nın GOCE uydusu Dünya’ya düştü. GOCE, Gravity field ve steady-state Ocean Circulation Explorer’ın kısaltmasıdır. Görevi, Dünya’nın yerçekimi alanını haritalamaktı. GOCE bunu dört yıl boyunca yaptı. Sonra yakıtı bitti.

Kontrolörler, GOCE’nin Dünya’ya nerede geri döneceğinden veya yörüngede nerede kalacağından emin değillerdi. Bazı insanlar bunun kalabalık bir bölgeye düşmesinden endişe ediyordu. Ancak küçük uzay aracı atmosferde parçalandı ve herhangi bir maddi hasara neden olmadı. 

Güney Atlantik Okyanusu’ndaki Falkland Adaları’nın yaklaşık 50 mil yukarısında parçalandı. Avrupa Uzay Ajansı misyonu bir başarı olarak nitelendirdi. GOCE beklenenden çok daha uzun hayatta kaldı. Dünya’nın yerçekiminde küçük farklılıklar gösterdi , Dünya’nın kabuğunun ve mantosunun yapısını haritaladı ve okyanus akıntılarını izledi. 

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir