Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı - Uzayboslugu.com

TarihUzay

Uzayda Bugün: 21 Ekim 2008, Hindistan İlk Ay Görevini Başlattı

21 Ekim 2008‘de Hindistan Uzay Araştırma Ajansı aya ilk görevini başlattı. Misyon Chandrayaan-1 olarak adlandırıldı ve hem bir yörünge aracı hem de bir çarpma cihazından oluşmaktaydı.

Chandrayaan-1, Satish Dhawan Uzay Merkezi‘nden Polar Uydu Fırlatma Aracı veya PSLV-XL adı verilen bir Hint roketi tarafından fırlatılmıştır. Yaklaşık üç hafta sonra ay yörüngesine ulaştı ve 14 Kasım’da aya düşen Ay Çarpma Sondası’ndan düştü.

Chandrayaan-1 uzay aracının geri kalanı yörüngede kaldı. Burada yaklaşık bir yıl boyunca aydan Dünya’ya veri topladı ve aktardı. Görev, bilim adamlarının sonda ile temasını kaybettiği planlanan bitiş tarihinden 14 ay önce aniden sona ermiştir.

Chandrayaan-1, Hindistan‘ın uzay programının aya görevler başlatma kapasitesine sahip olduğunu göstermekten fazlasını yaptırmıştır. Örnek olarak aydaki su buzunun kanıtı gibi bazı şaşırtıcı bilimsel sonuçlar da vermiştir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir