Uzayda Spor Yapmak Astronotlar İçin Neden Önemli? - Uzayboslugu.com
BilgilerUzay

Uzayda Spor Yapmak Astronotlar İçin Neden Önemli?

Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun (ISS) ortamı insan vücudu için tam olarak uygun değildir. Mikro yerçekimi sayesinde, astronotlar uzayda yaşarken, bazıları günlük egzersiz ve diğer aktivitelerle etkisiz hale getirebilecekleri çeşitli sağlık ve fiziksel değişiklikler yaşamaktadırlar. Ancak uzay ortamı, astronotları mutlaka hafifletilemeyen diğer unsurlara da maruz bırakmaktadır.

Bedenlerimiz uzay için inşa edilmemiştir. İnsanlar bin yıldan beri burada Dünya‘da evrimleşti, bu yüzden bedenlerimiz gezegenimizin atmosferinin koruması altında bir yerçekimi ortamında mükemmelleşmek için adapte oldu. Bununla birlikte, düşük Dünya yörüngesinde, her yerde bulunan bu elementler ve vücudun çeşitli sistemleri buna göre uyarlanmıştır.

Belki de astronotların yaşadığı en büyük değişiklik kemik ve kas kaybıdır. Dünyadaki insanlar bu sistemleri her gün, sadece yerçekimine karşı hareket ederek ve ayakta durarak çalıştırıyorlar. Ancak karşı koymak için yerçekimi olmazsa, kemikler mineral yoğunluğunu kaybeder ve kaslar körelme riski taşır. Bu, astronotların sürekli olarak olmasını engellemeye çalıştıkları bir şeydir.

NASA, Johnson Uzay Merkezi‘ndeki karşı önlem sistemleri eğitmeni Bob Tweedy, “Bunu olabildiğince en aza indirmeye çalışıyoruz” diyor. Bunu yapmak için istasyondaki astronotlar, her gün 2,5 saat boyunca haftanın 6 günü spor yapmaktadır.

Astronotların endişelenmesi gereken konu sadece kaslar ve kemikler değildir. Ayrıca, insanlar uzayda akışkan değişim denilen bir şey yaşamaktadırlar. Yerçekimi vücut sıvılarınızı aşağı çekmeden, göğsünüze ve kafanıza doğru kayarak dolaşım sisteminde sorunlara ve hatta görüşte değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişikliklerin çoğu geçicidir ve genellikle astronotlar Dünya’ya döndüklerinde kaybolurlar.

Bununla birlikte, astronotların sadece Dünya atmosferinin dışında kalarak maruz kaldıkları zararlı unsurlar mevcuttur. En büyüğü uzay radyasyonudur. Güneş’ten ve Güneş Sistemlerimizin dışından gelen enerjik parçacıklar, malzemelerden ve deriden geçerek zamanla vücuda zarar verebilir. 

Neyse ki, ISS‘deki astronotlar, gezegenimizin etrafında bir bariyer görevi gören Dünya’nın manyetik alanı sayesinde hala önemli miktarda uzay radyasyonundan korunmaktadır. Bununla birlikte, radyasyona maruz kalmaları kariyerleri boyunca takip edilmektedir.

ISS hakkında daha detaylı bilgiler içeren makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir