Venüs’te Yaşam Olabilir mi? Venüs’ün Atmosferinde Fosfin Gazı Keşfedildi - Uzayboslugu.com

HaberlerUzay

Venüs’te Yaşam Olabilir mi? Venüs’ün Atmosferinde Fosfin Gazı Keşfedildi

Dünyanın ötesindeki yaşamın en iyi kanıtı, en şaşırtıcı yerlerde, Venüs’ün atmosferinde bulundu. Cardiff Üniversitesi‘nde profesör olan Jane Greaves liderliğindeki bir ekip, Venüs’ün bulutlarında fosfin gazının varlığını tespit etti. Üç hidrojen atomu ve bir fosfor atomundan oluşan bir molekül olan fosfin ile ilgili merak uyandıran şey, Dünya‘daki tek doğal kaynağının bazı anaerobik (yani, oksijen olmayan solunum) mikrobiyal yaşam formlarından olmasıdır.

Jüpiter ve Satürn gibi hidrojenin bol olduğu ve sıcaklık ve basıncın son derece yüksek olduğu gaz devlerinin derinliklerinde üretilmesine rağmen, bilinen hiçbir jeolojik mekanizma veya biyolojik olmayan kimyasal reaksiyon onu gezegenimizde üretmez.

Greaves, “Bu gerçekten saf meraktan yapılmış bir deneydi” dedi. “Bulutların organizmalarla dolu olması gibi aşırı senaryoları ortadan kaldırabileceğimizi düşündüm. Venüs’ün spektrumundaki ilk fosfin ipuçlarını aldığımızda, şok olduk.” diye de ekledi.

Venüs, yüksek sıcaklıklara ve atmosferik basınçlara ve neredeyse saf sülfürik asitten oluşan bulutlarla karbondioksit açısından zengin bir atmosfere sahip, Dünya’dan çok daha farklı bir gezegendir. Venüs’ün Dünya’da meydana gelmeyen zorlu koşullarında fosfin üreten bazı kimyasal reaksiyonların olması mümkün olsa da, şu anda bilim adamları bu reaksiyonun ne olabileceğini bilmiyorlar.

Ayrıca, Venüs’ün yüzeyinde nasıl hayatta kalınabileceği sorusu var. Venüs atmosferinde, sıcaklık ve atmosfer basıncının Dünya benzeri olduğu yaklaşık 50 ila 60 kilometre rakım arasında bir bölge olmasına rağmen, hala sülfürik asit ve herhangi bir varsayılan yaşamın başa çıkması için neredeyse tamamen su eksikliği vardır.

Greaves, “Gerçek zorluk, herhangi bir yaşam biçiminin inanılmaz derecede asidik ortama uyum sağlamak için evrimleşip gelişemeyeceğini görmektir”. dedi.

Venüs artık astrobiyologların mikrobiyal yaşam aradıkları Güneş Sistemimizdeki hedefler listesinin en üstüne atlıyor. Mars, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn‘ün uydusu astrobiyologların en çok odaklandıkları yerler oldu.

Bununla birlikte, Venüs’ün atmosferindeki bulutlarda mikrobiyal yaşamın var olduğu doğrulanırsa, yaşanabilir bir bölge ve Dünya benzeri gezegenlere ihtiyaç duyan yaşam fikrini pencereden dışarı fırlatmaktadır. Bu keşif artık yaşam arayışımızı Güneş Sisteminin ötesine radikal bir şekilde genişletmemiz gerektiği anlamına gelmektedir. Özellikle de nadir bulunan Dünya benzeri gezegenlerden çok daha fazla çevreyi dahil etmemiz gerekmektedir.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

SpaceX'in 4 Astronotu Taşıyan Crew Dragon Kapsülü Uzay İstasyonu'na Ulaştı

NASA’nın SpaceX Crew-2 astronotları, mikro yerçekimi laboratuvarındaki ikinci ticari…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance, Mars'ta Oksijen Üretmeye Başladı

Perseverance, astronotların bir gün Kızıl Gezegeni keşfetmelerine yardımcı olabilecek bir…
Devamını oku
HaberlerUzay

Perseverance Mars'a İniş Yaptı

NASA, 18 Şubat Perşembe günü Mars’ın Jezero Krateri’ne yaptığı iniş…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir