HaberlerUzay

Venüs’ün Yüzeyini Keşfetmek için Yapılan Cesur Bir Görev: Calypso

Yüzey sıcaklığı, 464 santigrat derece (867 Fahrenheit) seviyesine ulaşan zemin sıcaklıklarıyla Venüs’ün yüzeyinde en sert arazi araçları bile uzun süre hayatta kalamaz. Calypso Venus Scout olarak adlandırılan yepyeni bir fikir, iddialı ve yeni bir görev tasarımı ortaya koymaktadır. Bulut tabanlı bir balonun altında 20 mil (32 kilometre) sallanan bir bilim aracı olarak görev alacağı düşünülmektedir.

Venüs‘ün, gezegenimizden çok az daha küçük olmasının bir sonucu olarak, “Dünya’nın ikizi” lakabını almıştır. Dünya, geniş sıvı su okyanuslarının üzerindeki kapağı koruyan iyi bir ambiyansa sahip, ılık bir yerel hava sağlarken, Venüs bunlardan yoksundur.

Venüs’ün zararlı yüzeyi o kadar kalın ki, gezegenin taban sıcaklıkları dahili foto-voltaik sistemde en çok etkilenen gezegenlerdendir. Güneşimizden %50 daha uzakta oturuyor olsak da Venüs, Merkür‘den bile daha sıcak bir yüzeye sahiptir.

Venüs’ün tüm görevlerinden yalnızca Sovyetler, Venera programı ile bir iniş denemesinde bulunmuştur. Yoğun koşulların acımasızlığına uğrayan bu araçların çoğu başarısız olmuştur. Ancak birkaç araç, yenilmeden tekrar göndermeye yetecek kadar uzun yaşamayı başardı.

1982’deki Venera 14‘ten bu yana hiçbir araç Venüs katına ulaşamadı. Şimdiye kadar, sadece zemin verilerimiz bu birkaç Sovyet sondasından ve bazen ise yörüngeden geliyor. Venüs’ün ikizimiz olabileceğine bakılmaksızın, hepimiz onun hakkında çok az şey bilmekteyiz.

Venüs’ün tabanı görünen ve kızılötesi dalga boylarında, sadece birkaç santimetre olası bir karara kadar yavaşça tarayacaktır. Calypso‘nun son derece etkili olan en önemli noktalarından biride, Venüs’ün geniş alanlarını inceleyebilmesidir.

Venüs’ü anlamak, kişisel gezegenimiz hakkında çalışmak için önemlidir. Milyarlarca yıl geçmişte, Venüs, sıvı su okyanusları ve hoş bir ambiyansı ile aslında Dünya’nın ikiziydi. Bununla birlikte, Venüs‘teki kaçak bir sera olayı okyanusları buharlaştırdı, karbondioksitin kontrolsüz bir şekilde ortama girmesine izin vermiş ve derin bir hasar bırakmıştır. Venüs o kadar kuru bir hale geldi ki, levha tektoniği tamamen kapandı ve tabanını yüzbinlerce yıldan az olmamak üzere yerine kilitlendi.

Dünya büyüklüğünde bir gezegenin ne kadar eski bir geçmişe sahip olduğuna artık daha yakından bakabiliriz. Venüs’ü fazladan öğrenerek, Calypso gibi cesur görevlerle, kişisel kaderimizin ne olabileceğini daha fazla inceleyebiliriz.

Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
BilgilerUzay

Uzayda Bu Gün: 17 Ekim 2016, Kargo Roketi Antares

17 Ekim 2016’da Orbital ATK, önceki kargo görevinin başlatılamaması üzerine…
Devamını oku
HaberlerUzay

Soyuz Ekibinin Uzay İstasyonuna Ultra Hızlı Uçuşu

Bir Amerikalı astronot ve iki Rus kozmonot, Uzay İstasyonu’na fırlatıldı. Yolculuk ise…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA, 2024 Artemis Görevi İçin Ay Kıyafetlerini Test Ediyor

NASA, 2024’te astronotları Ay’a indirme planlarından önce yeni uzay giysilerinin…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir