Yüzeyinde Gizemler Saklı Olan Gezegen: Venüs ve Tarihçesi - Uzayboslugu.com
TarihUzay

Yüzeyinde Gizemler Saklı Olan Gezegen: Venüs ve Tarihçesi

Venüs, Roma aşk tanrıçasının adını almıştır. Gökyüzünde yalnızca parlak bir cisim olarak belirlenmiş ama teleskop icat edildiğinde bile yüzey bulutlar tarafından gizlenmişti. Yine de Galileo, Venüs’ün Ay gibi evreleri olduğunu keşfetti. Sonra 1639’da Jeremiah Horrocks, Venüs’ün geçişini gözlemleyen ilk kişi oldu. Venüs, doğrudan Dünya ile Güneş arasına girdiği zaman Güneş’in diskinde hareket eden bir nokta olarak görünür.

Venüs’ün yüzeyi bulutlara ile kaplıdır. İnsanlar su buharından yapıldıklarını düşündüler fakat aslında nedeni sülfürik asittir. Geçmişte Venüs’ün yüzeyi bir muammaydı. Bazı insanlar, açıkça Dünya’dan daha sıcak olmasına rağmen, yaşamı desteklediğini ve insanların orada yaşayabileceğini düşündü.

Venüs ile ilgili ilk hikaye 1881’de yayınlanan The Great Romance adlı anonim bir çalışmaydı. Bunu 1895’te Gustavus Pope tarafından Venüs’e Yolculuk adlı bir kitap izledi. Edgar Rice Burroughs, Venüs ile ilgili bir dizi macera hikayesi yazdı.

1942’de CS Lewis, Voyage to Venus adlı bir roman yazdı. Ransom adında bir adam Venüs’e nakledilir. Venüs’ün yüzeyinin çoğunun suyla kaplı olduğunu ve sadece küçük kısımlarının kuru toprak olduğunu bulur. Oradakiler ise yeşil tenli insansı varlıklardır. 1950’de Ray Bradbury, astronotların Venüs’e indiği ve yağmurun hiç durmadığını gördüğü The Long Rain adlı bir hikaye yazdı.

Bilgilendirme: Bu web sitesini farklı platformlar üzerinden görüntülüyor iseniz, en iyi şekilde verim alabilmek için tarayıcı üzerinden erişim sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Bahsi geçen platformlar, size en iyi kullanıcı deneyimini sunamaz. Lütfen web sitemizi tarayıcı üzerinden ziyaret edin.
Yazar Hakkında

Makaleleri

2020 yılının 3. çeyreğinde, bizim gibi tüm uzay meraklıları için kaliteli ve özgün içerikleri harmanlayarak en güncel olacak şekilde yazmaya başladık. Değerli okurlarımızla birlikte bir uzay serüvenine çıktık ve bu serüvende birlikte yol alıyoruz. Bizi takip eden, etmeyen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer Yazılar
HaberlerUzay

Türksat 5A Dünya Yörüngesine Fırlatıldı

Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda 21:15 EST’de (8 Ocak 0215 GMT), Uzay Fırlatma…
Devamını oku
HaberlerUzay

NASA'yı Mars'ta Yedi Dakikalık Dehşet Bekliyor

NASA, gezici aracı Perseverance, Şubat ayında Mars’a indiğinde, uzay aracı 20.000 km/s…
Devamını oku
HaberlerUzay

Neptün'deki Karanlık Bir Fırtına Yönünü Tersine Çevirdi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu girdabı ilk olarak 2018’de tespit etti. Bir yıl…
Devamını oku
E-POSTA ABONELİĞİ
Yeni içerikleri ilk siz okuyun

Hemen şimdi bir mail aboneliği başlatın ve yeni içeriklerden anında haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir